انواع ورق کنگره دار در صنعت کارتن سازی

انواع ورق کنگره دار در صنعت کارتن سازی

۱۱ دی ۱۳۹۷ مقالات

ورق های فلوت، ورقه هایی با قوس یا موج های اِس(S) شکل هستند که از مقوا ساخته شده اند و به آنها ورق کنگره دار نیز می گویند. برای ساخت انوع جعبه کارتن ، این ورقه ها در میان ورقه های مقوایی قرار داده می شوند و به جعبه های کارتنی استحکام و شکل می دهند و در برخی موارد مانع از له شدن جعبه ها می شوند. از ورق های گنگره دار می توان در ساخت انواع کارتن استفاده کرد زیرا مانع از خم شدن و وارد شدن فشار از تمامی جهات به جعبه می شوند.

ورقه های کنگره دار ضخامت های مختلفی دارند و از فلوت های نازک نوع E که برای ساخت کارتن های سبک (که برای چاپ های رنگی بسیار مناسب هستند) استفاده می شوند؛ تا نوع A و B که در کارتن های حمل ونقل استفاده می شوند، گسترده اند.

ضخامت های ورق های کنگره دار (فلوت)

همانطور که قبل تر اشاره شد، ورقه های کنگره دار بسیار متنوع هستند. اما به طور کلی ضخیم ترین فلوت (A وB) استحکام بیشتری داشته و خاصیت ضد ضربه دارد، و نازک ترین فلوت (F  وE) قابلیت چاپ و تا شدگی فوق العاده ای دارند.

ضخامت ورق های کنگره دار

  • فلوت نوع A : این فلوت معمولا اصلی ترین نوع گنگره برای جعبه های کارتنی است که در هر فوت، ۳۶ دندانه وجود دارد و ضخامت هر ورق حدود ۷ میلی متر است. از این نوع ورق کنگره دار می توان در ساخت پوشش های دو لایه (ضد ضربه) و کارتن های ضخیم استفاده کرد.
  • فلوت نوع B : عمدتا در بسته بندی جعبه ی کنسروها استفاده می شود. فلوت Bدومین فلوت سایز بزرگ است که در هر فوت، ۴۹ دندانه دارد. قطر فلوت نوع B به ۳ میلی متر می رسد.

به علت ضخیم بودن، پوشش دادن خوب کالا و مقاومت در برابر له شدن، از این ورق های کنگره دار برای بسته بندی های غذایی، بسته بندی های جزئی (غیر عمده) کالاها، ورودی دستگاه های دایکات، بسته بندی های چاپی و سفارشی و قفسه های تبلیغاتی و اختصاصی کالاها (که در فروشگاه ها برای جذب مشتری و تبلیغ کالایی خاص قرار داده می شود) استفاده می شود.

  • فلوت نوع C : این نوع فلوت یکی از معمول ترین ورق های کنگره دار در جعبه های کارتنی است. این ورق کنگره دار چند منظوره است و می تواند در اکثر ضمینه ها استفاده شود. این فلوت دارای ۴۱ دندانه در هر فوت (با قطر ۴ میلی متر) می باشد و انعطاف پذیری، پوشش، قابلیت چاپ و رنگ پذیری بالایی دارد. برخی از مصارف این فلوت ها در بسته بندی عبارت است از: کارتن های حمل و نقل، جعبه های کارتنی تبلیغاتی، محموله های کشتی.
  • فلوت نوع E : ورق های کنگره دار نوع E، دومین نوع شایع فلوت استفاده شده در جعبه های کارتن هستند. این ورق های نوع E، دوستدار طبیعت بوده و جایگزین مناسبی برای کارتن های تاشو چاپی می باشند. همچنین با وجود ۹۰ دندانه در هر فوت و ضخامت ۱.۸ میلی متر، این ورق ها به عنوان صفحه برای چاپ های گرافیکی با کیفیت بالا مورد استفاده قرار می گیرند. مصارف متداول این ورق های کنگره دار اغلب شامل بسته بندی های جزئی (غیر عمده) کالاها ، جعبه های کارتنی با چاپ های رنگی، قفسه های تبلیغاتی و اختصاصی کالاها و همچنین کسانی که به دنبال بسته بندی های قابل بازیافت هستند.

فلوت - ورق کنگره دار

  • فلوت نوع F : این فلوت محکم و باریک نیز قابل بازیافت بوده و به همین دلیل جایگزین مناسبی برای کارتن های تاشو می باشد. با وجود ۱۲۸ دندانه در هر فوت، فلوت F می تواند ظاهری ارزشمند به کارتن دهد و برای بسته بندی های جامدات بسیار مناسب می باشد. از مصارف معمول این ورق های کنگره دار می توان به جعبه های سفارشی چاپی، جعبه کارتن های چاپی، بسته بندی های جزئی (غیر عمده) کالاها و قفسه های تبلیغاتی و اختصاصی کالاها اشاره کرد.

این مقاله برای شما مفید بود ؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید