انواع چاپ بر روی کارتن

انواع چاپ بر روی کارتن

۱۶ دی ۱۳۹۷ مقالات

وقتی حرف از چاپ بر روی کارتن های کنگره دار (چین دار) می شود، گزینه های متفاوتی در پیش رو قرار می گیرد و هر گزینه مزایا و معایب خود را دارد. انتخاب هر یک از پروسه های انواع چاپ بر روی کارتن به بودجه، محدودیت زمانی و کیفیت دلخواه بستگی دارد.

چاپ می تواند در دو مرحله ی مستقیم یا پیش چاپ انجام شود.

چاپ مستقیم

در چاپ مستقیم، طرح یا نوشته های مورد نظر به طور مستقیم بر روی انواع کارتن چاپ می شوند. این نوع چاپ از طریق فلکسوگرافی انجام می شود.

چاپ غیر مستقیم (پیش چاپ)

در این روش، چاپ ابتدا بر روی یک لایه ی نازک مثل کاغذ انجام و سپس، بر روی کارتن چسبانیده می شود. پیش چاپ، کیفیت فوق العاده ای را بر جا می گذارد.

پس، چاپ یا به صورت تک مرحله ای و مستقیم یا دو مرحله ای و غیر مستقیم تکمیل می گردد. حالا با روش های انجام چاپ بیشتر آشنا شوید.

روش انجام انواع چاپ بر روی کارتن

فلکسوگرافی(Phlexography)(فلکسو)

به زبان ساده، چاپ فلکسو مثل یک “مُهر لاستیکی بسیار پیچیده” است. در این نوع چاپ، کلیشه های ژلاتینی قابل انعطاف استفاده می شود و کلیشه ی حاوی طرح برجسته با کارتن و جعبه مقوایی تماس مستقیم دارد (چاپ مستقیم).

این پروسه ی چاپ به راحتی بر روی سطوح صاف و ناهموار مثل کارتن های کنگره دار انجام می شود. سرعت بالای چاپ فلکسو آن را هم برای بسته بندی های بزرگ و هم خرده فروشی ها محبوب کرده است.

از این روش بیشتر برای چاپ نوشته ها (و نه عکس) استفاده می شود. البته نه اینکه با چاپ فلکسو نمی توان روی کارتن عکسی را چاپ کرد. این کار امکان پذیر است اما کیفیت آن خیلی مطلوب نخواهد بود و عکس کمی تار می شود.

مزایای چاپ فلکسو:

  • چاپ با سرعت بسیار بالا
  • چاپ بر روی انواع سطوح هموار و ناهموار
  • هزینه ی مناسب
  • ماندگاری بسیار بالا

چاپ افست یا لمینتی (Offset Lithography)

کیفیت چاپ افست عالی و قیمت آن برای تعداد عمده به صرفه است. برای این نوع از انواع چاپ از ابزار رابط به نام زینک یا صفحه های فلزی مسطح جهت انجام چاپ به صورت غیر مستقیم استفاده می شود.

چاپ افست

چاپ افست عمدتا برای چاپ لیبل و برچسب مورد استفاده قرار می گیرد؛ یعنی ابتدا نوشته و عکس بر روی برچسب چاپ و سپس، به کارتن چسبیده می شود. از آنجایی که این نوع چاپ دو مرحله ای است و بیشتر برای کارتن های لمینتی انجام می شود، به آن چاپ لمنیتی هم می گویند.

به هر حال، اگر می خواهید یک عکس با بهترین کیفیت بر روی کارتن ها چاپ گردد، چاپ افست بهترین گزینه است.

در افست چهار رنگ اصلی آبی، قرمز، زرد و مشکی استفاده و از ترکیب آنها میلیون ها رنگ خلق می شوند. استفاده از این رنگ ها با علامت اختصاری CMYK بر روی کارتن ها مشخص می گردد.

چاپ افست معمولا کل سطح کارتن را می پوشاند اما لزومی برای آن وجود ندارد.

این نوع چاپ معمولا هزینه ی زیادی می طلبد زیرا دستگاه های آن بسیار گران هستند اما اگر سفارش انبوه باشد، هزینه ی کمتری را شامل خواهد شد.

این مقاله برای شما مفید بود ؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید